Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

14 sierpnia 2018
 Rodzice często słyszą następujące stwierdzenia:  "Nie przesadzajcie"; " To chłopiec, chłopcy zawsze wolniej się
17 lipca 2018
Wielkimi krokami zbliża się czas, gdzie w wielu placówkach rozpoczną się tzw. okresy adaptacji.

 

Zadzwoń 

+48 511-350-814

Aktualności / BLOG

Wielkimi krokami zbliża się czas, gdzie w wielu placówkach rozpoczną się tzw. okresy adaptacji. Obserwując wielokrotnie zachowania rodziców i dzieci postanowiłam napisać kilka słów na ten temat.

Pożegnanie z dzieckiem szczególnie w pierwszych dniach jego pobytu w przedszkolu trudno nazwać pożegnaniem, lepszym określeniem w moim mniemaniu byłaby tu batalia miedzy rodzicem dzieckiem a często nauczycielem.  Choć z czasem ta sytuacja ulega zmianie a dziecko coraz bardziej zaprzyjaźnia się z przedszkolem to warto mieć świadomość tego jak powinno takie pożegnanie wyglądać. 

Podstawowa zasada:

Otóż powinno ono być  krótkie, szybkie i bez większych ceregieli

Dlaczego ?

Krótkie, zwięzłe, mniej czułe pożegnania są po to aby Wasze dziecko czuło się BEZPIECZNIE. Trudno to zrozumieć ale tak właśnie jest. Kiedy długo żegnacie się z dzieckiem, dajecie mu sygnał do obaw, że długo nie będzie was widziało, więc musi się wami nacieszyć. W sytuacji kiedy za mocno się rozczulacie, dużo mówicie, przeciągacie do momentu aż zaczyna płakać , to nie rozumie dlaczego tak się zachowujecie. Skoro  przyprowadziliście je do jakiegoś miejsca ale nie wychodzicie tylko je pocieszacie, to dziecko zaczyna się zastanawiać : czy to miejsce będzie dla mnie bezpieczne? czy ja sobie tu poradzę ? czy tutaj jest wszystko w porządku ? ; Sytuacją najbardziej stresującą dla dziecka i dla rodzica jest taka w której dziecko zaczyna płakać a rodzic nadmiernie je pociesza, po raz kolejny daje buziaka, czy wynosi zapłakane z sali. dziecko w takim momencie dostaje sygnał, że nie może w danym miejscu czuć się bezpiecznie. Znacznie wzrasta wtedy poziom lęku i strachu zaczynają włączać się mechanizmy obronne. 

Dzieci w pierwszych dniach pozostawania same w przedszkolu płakały i płakać będą. Natomiast to rodzic jako dorosły musi dać dziecku poczucie bezpieczeństwa, pokazać swoim zachowaniem, że w tym miejscu będzie mu dobrze. Jeśli jako rodzice czujecie, że wybraliście dobre miejsce dla swojego dziecka to dziecko będzie się czuło dobrze i bezpiecznie. Jeśli jako rodzice czujecie obawy lub macie wątpliwości co do tego czy wybraliście dobre miejsce dla swoich dzieci i komunikujecie dziecku swoje obawy i wątpliwości to okres adaptacji może się wydłużać i przeciągać. 

Jeśli okres adaptacji trwa dłużej niż 1 miesiąc warto zasięgnąć rady specjalisty. 

Adaptacja
17 lipca 2018
14 sierpnia 2018
 Rodzice często słyszą następujące stwierdzenia:  "Nie przesadzajcie"; " To chłopiec, chłopcy zawsze wolniej się
17 lipca 2018
Wielkimi krokami zbliża się czas, gdzie w wielu placówkach rozpoczną się tzw. okresy adaptacji.

Copyright by Law & Order

Created with WebWaveCMS

Zrobione w WebWave